Navi Mumbai, Thane, Maharashtra
GST No. 27AWHPK3589R1ZI
Call 07942637368 67% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 10 mm |
| Rusting | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 6 inches |
MSL (Seamless Pipes)Seamless pipe as the name suggests is a pipe without a seam or a weld-joint in contrast to Seam or Welded pipe. In a Seam or Welded pipe, the seam or the weld-joint is the weaker part of the pipe limiting the strength of the pipe to the strength of the weld-joint.
View Complete details
Product Brochure
| Size | 0.5 inch |
| Thickness | <1 mm |
| Color | Red |
| Nominal Bore | Ms Seamless Pipe |
| Shape | Round |
| Brand | Ms Seamless Pipe |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 6 inches |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Packaging Type | Loose |
| Color | Black |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Thickness | 8 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 6 inches |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Thickness | 7 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 0.5 inch |
| Thickness | 4-5 mm |
| Color | Red |
| Nominal Bore | Ms Seamless Pipe |
| Shape | Round |
| Brand | Ms Seamless Pipe |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 28000 Kg
Product Brochure
| Size | 6 inches |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Mix size | 3nb sch 40 to 20nb sch 40 |
Ms seamless pipe ready to deliver for my customer
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 100 mm |
| Schedule | SCH 160 |
| Wall Thickness | 16 |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Grade | ASTM A106 Gr B |
| Outside Diameter | 88.9 mm |
| Length | 6 m |
| End Type | Plain End |
| Size | 6 inches |
| Usage | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
Ms Seamless Pipe is a capillary tube made of steel ingots or solid tube billets through perforation, and then hot-rolled, cold-rolled or cold-rolled.
View Complete details