Navi Mumbai, Thane, Maharashtra
GST No. 27AWHPK3589R1ZI
Call 07942637368 67% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material | Carbon Steel |
| Unit Pipe Length | 6m |
| Material Grade | ASTM 106 GRADE B |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Size/Diameter | 6 inches |
| Size | 3 inch |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kg
Product Brochure
| Outer Diameter | 150 mm |
| Shape | Round |
| Wall Thickness | 6 mm |
| Surface Finish | Black |
| End Type | Beveled End |
| Grade | IS 3589 |
| Length of Pipe | 6 m |
| Material Grade | 106 |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Size | 2" |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 0.5 inch |
| Thickness | <1 mm |
| Color | Red |
| Nominal Bore | Ms Seamless Pipe |
| Shape | Round |
| Brand | Ms Seamless Pipe |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 3 inch |
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material | Mild Steel |
| Material Grade | Cs Seamless Pipe |
| Brand | Cs Seamless Pipe |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 509 Kg
Product Brochure
| Size/Diameter | 3 inches |
| Size | 6 inches |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Thickness | 10 mm |
| Rusting | No |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | >5 mm |
| Size | 2.5 inch |
| Nominal Bore | Ms Seamless Pipe |
| Color | Black |
| Brand | Ms Seamless Pipe |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2000 Kg
Product Brochure
| Size | 6 inches |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Thickness | 7 mm |
| Rusting | No |
MS Pipe and MS Tube refers to Mild Steel Pipe or a Mild Steel Tubes. Mild Steel (MS) pipes are manufactured using low carbon (less than 0.25%) steel. Due to low carbon content the pipes do not harden and are easy to use.
View Complete details
Product Brochure
| Size/Diameter | 2 inches |
| Size | 6 inches |
| Unit Pipe Length | 9 m |
| Thickness | 10 mm |
| Rusting | No |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 4 inches |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Packaging Type | Loose |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Thickness | 6 mm |
View Complete details
Product Brochure
| Size | 0.5 inch |
| Thickness | 4-5 mm |
| Color | Any |
| Nominal Bore | Ms seamless pipe |
| Shape | Round |
| Brand | Ms seamless pipe |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Kg
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
Ms Seamless pipes Specially for Industrial use
View Complete details
Product Brochure
| Size | 0.5 inch |
| Thickness | 1-2 mm |
| Color | Red |
| Nominal Bore | Ms seamless pipe round |
| Shape | Round |
| Brand | Ms seamless pipe round |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Kg
Product Brochure
| Size/Diameter | 3 inches |
CS/MS HYDRAULIC PIPES are having many good features in it to offer because of which the demand and usability have got increased greatly. No doubt these pipes have found their applications across engineering industries owing to the following features-
High tensile strength
Durability standards
Rustproof finishes
Precise dimensions
Long service life
Sturdiness
Low maintenance
Easy installation
Splendid quality
Corrosion resistant
View Complete details
Product Brochure
| Size | 2 inch |
| Thickness | 4-5 mm |
| Nominal Bore | Ms seam les round pipe. |
| Color | Any |
| Brand | Ms seam les round pipe. |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Product Brochure
Tubes stocks A106 seamless pipe, also called A106 seamless pressure pipe, in various sizes and profiles. This pipe is commonly specified for applications where piping is used to transport fluids and gasses at high temperatures and/or pressures. A106 seamless pressure pipe a key component in power plants, oil and gas refineries, petrochemical processing plants, boilers, and more.
View Complete details
Product Brochure
| Size | 2 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Mill Finished |
A 2 Inch MS Seamless Pipe is a high-quality, durable pipe designed to meet the demands of various industrial applications. Made from mild steel, these pipes are known for their seamless construction, which ensures uniform strength and eliminates the risk of weak points caused by welding or joining. With a smooth finish and excellent dimensional accuracy, the 2-inch MS seamless pipe is ideal for applications requiring high pressure and temperature resistance, such as in the oil and gas, petrochemical, construction, and power generation industries. Its robust structure offers superior strength, corrosion resistance, and long-lasting performance, making it a reliable choice for fluid transportation, structural support, and other critical uses.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Size/Diameter | 2 inches |
| Country of Origin | Made in India |
The ms pipe fittings range from ½ inches to 12 inches in nominal bore sizes. The different fittings such as the MS Buttweld Tee also have different schedules ranging from sch10s through 80s. There are different functional types of fittings based on their functions.
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 150 |
| Thickness | 1-2 mm |
| Outside Diameter | Ms Hydraulic Pipe |
| Weight | Ms Hydraulic Pipe |
| Material | Ms Hydraulic Pipe |
| Brand | Ms Hydraulic Pipe |
| Nominal Bore | Ms Hydraulic Pipe |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
We have recruited a team of professionals. In addition to this, to avoid disputes in the workplace, our professionals strive dedicatedly. Owing to our fare policies and the best quality products.
View Complete details